ZAMÓW WYCENĘ

05 maja 2023

Rekuperacja - podstawy wiedzy

Ten artykuł ma na celu wprowadzić Cię w temat rekuperacji. Przeczytasz w nim o tym czym jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Czym różni się od wentylacji grawitacyjnej. Jeśli planujesz montaż rekuperacji, a nie masz zbyt dużej wiedzy na ten temat, to ten artykuł dać Ci wiedze na temat podstaw rekuperacji.

 

Co to jest rekuperacja?

Instalacja rekuperacji w domu jednorodzinnym

Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. System instalacji rekuperacji składa się z 3 części: rekuperatora, instalacji nawiewnej i instalacji wyciągowej.

 

Instalacja wyciągowa wyciąga zużyte powietrze z pomieszczeń, gdzie produkujemy zapachy lub wilgoć, tzw. brudnych, i wyrzuca je przez wyrzutnię na zewnątrz budynku. Powietrze usuwane z domu jednorodzinnym jest ciepłe, ponieważ zostało ogrzane, najczęściej, systemem centralnego ogrzewania.

 

Instalacja nawiewna dostarcza powietrze do pomieszczeń użytkowych, tzw. czystych. Ma zapewnić czyste, przefiltrowane i świeże powietrze do tych pomieszczeń. Powietrze pobierane jest z czerpni z zewnątrz budynku. W okresie zimy te powietrze jest zimne i taka wentylacja powodowałaby zwiększone koszty ogrzewania. I tutaj całą pracę, aby ogrzać tą powietrze wykonuje wymiennik ciepła w rekuperatorze.

 

Instalacja wywiewna i nawiewna tworzą system częściowo izolowanych kanałów wentylacyjnych i akcesoriów, jak anemostaty, nawiewniki szczelinowe, kratki czerpni czy wyrzutni lub wyrzutnie dachowe. O tych wszystkich akcesoriach przeczytacie w artykule: Anemostaty i inne - widoczna cześć rekuperacji.

Rekuperator to urządzenie, które nie tylko steruje ilością powietrza wywiewanego i nawiewanego na dom. Jego głównym zadaniem jest odebranie ciepła zgromadzonego w powietrzu wywiewanym i przekazanie go do powietrza nawiewanego - stąd wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

 

Po co rekuperacja w domu jednorodzinnym?

 

 

Głównym celem rekuperacji jest dostarczenie świeżego powietrza do budynku. Odpowiedni dobór i montaż rekuperacji zapewni stały napływ świeżego powietrza do pomieszczeń użytkowych jak sypialnia czy salon - czyli tam gdzie ważne jest utrzymywanie odpowiedniego stężenia CO2. Wydajnością rekuperatora można sterować i nawet goszcząc większą ilość osób nie będziesz musiał martwić się duchotą w pomieszczeniu.

 

Jeśli nawiewamy powietrze świeże, to musimy usunąć te zużyte. Ważnym zadaniem rekuperacji jest usuwanie zanieczyszczeń z budynku. Jakie zanieczyszczenia usuwa rekuperacja? Są to:

  • dwutlenek węgla CO2 (oddychanie),

  • para wodna (pot, przygotowanie posiłków),

  • kurz domowy (naskórek, drobiny tkanin),

  • materiał biologiczny (zarodniki grzybów i pleśni, bakterie),

  • lotne związki organiczne (dym papierosowy, farby, materiały wykończeniowe, kleje, itp.)

 

Kolejne zadanie rekuperacji to odzyskanie ciepła z powietrza wywiewanego powietrzu nawiewanemu. Wszystko to odbywa się w wymienniku ciepła. Spotykają się tu dwa strumienie powietrza. W zależności od typu wymiennika, albo przekazują sobie energię bezpośrednio, przez cienką ściankę wymiennika. Albo pośrednio, akumulując ciepło w wymienniku z powietrza wywiewanego i przekazując go następne powietrzu nawiewanemu. W każdym z wariantów nie dochodzi do mieszania się powietrza, więc możesz mieć pewność, że zużyte powietrze nie dostanie się powrotem do domu.

 

Trzecie zadanie to filtracja powietrza. Pierwsze filtry stosowane w rekuperatorach miały za zadanie chronić wymiennik ciepła przed zanieczyszczeniem. Jednak z czasem zauważono, że powietrze dostarczane do domu jednorodzinnym jest gorszej jakości niż powietrze usuwane. Dlatego większość producentów postawiła na lepszą filtrację powietrza nawiewanego do pomieszczeń, tak aby zapewnić większy komfort i lepszą jakość powietrza. Oczywiście w niektórych lokalizacjach standardowe filtry montowane w rekuperacji nie spełniają roli, dlatego warto czasami zastosować dodatkowe urządzenia filtrujące powietrze. Dokładnie o filtracji powietrza przeczytasz w artykule: Filtracja powietrza nawiewanego w rekuperacji.

 

Wyżej wymienione zadania jakie pełni system rekuperacji dają wyobrażenie, że jest to instalacja, która nie tylko zastępuje wentylację grawitacyjną, ale daje poważne argumenty nad którymi przyszły inwestor musi się zastanowić. W systemie grawitacyjnym nie kontrolujemy ilości powietrza, która ulatuje przez kominy wentylacyjne. Nie odzyskuje również ciepła, które ucieka z powietrzem wywiewanym. Nie dostarczamy świeżego, przefiltrowanego powietrza do pomieszczeń użytkowych w domu jednorodzinnym. Grawitacyjny wypływ powietrza często powoduje efekt podciśnienia w budynku, co jest niebezpiecznym zjawiskiem - opisujemy to w tym artykule. Sam musisz dokonać decyzji jaki rodzaj wentylacji wybierzesz w swoim domu.

 

Podsumowując rekuperacja oferuje stałą wymianę powietrza w budynku filtrując je i odzyskując ciepło.

 

Rekuperator - budowa

 

Rekuperator firmy ThesslaGreen z króćcami poziomymi AirPack4

 

Rekuperator to serce rekuperacji to tu spotykają się dwa strumienie powietrza- wywiewany z domu i nawiewany do domu. Na rynku można znaleźć wiele producentów rekuperatorów. My wykonując usługę montażu wentylacji mechanicznej w Żyrardowie i okolicach najczęściej montujemy produkty firmy Thessla Green - serię artykułów o tych urządzeniach znajdziesz tutaj.

 

Jak wygląda rekuperator ThesslaGreen AirPack4 wewnętrz

 

Patrząc z daleka, rekuperator to prosta konstrukcja. Bryłą przypomina prostopadłościan z którego wychodzą (najczęściej) 4 króćce: nawiew, wywiew, czerpnia i wyrzutnia. Często, od spodu, mamy rurkę na odpływ kondensatu. Sterownik może być na obudowie lub podpinany po kablu. Mamy, oczywiście, jeszcze kabel zasilający, najczęściej do sieci 230V.

 

W środku rekuperatora możemy wyróżnić elementy stałe dla każdej konstrukcji: wymiennik ciepła, dwa wentylatory i filtry. Te elementy będzie zawierała każda jednostka. Aby porównywać poszczególne rekuperatory trzeba wejść w szczegóły. O tych szczegółach możecie poczytać w artykule: Rekuperator - cechy szczególne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gdzie montuje się rekuperację?

 

Gdzie można zamontować rekuperację

 

Jeśli budujesz dom jednorodzinny i planujesz montaż rekuperacji, to oprócz wyboru urządzenia czeka Cię jeszcze znalezienie miejsca na rozłożenie instalacji nawiewnej i wywiewnej. Coraz popularniejszą są rozwiązania, które pozwalają rozprowadzić instalację w przestrzeniach ukrytych. Tak, aby nie trzeba było jej dodatkowo maskować, np. poprzez zabudowy z płyt GK, a przynajmniej nie na dużych płaszczyznach. Mamy na myśli systemy rozdzielaczowe, o których więcej piszemy tutaj.

 

Rekuperator, najczęściej, montuje się w garażu lub w kotłowni. My, rekuperatory, montujemy również na strychach, nawet takich nie ocieplonych - stosujemy wtedy produkty firmy Thessla Green, które są do tego przystosowane. Od dwóch króćców rekuperatora odchodzą kanały o większej średnicy, które prowadzą do czerpni i wyrzutni zakończonych kratką. Od kolejnych dwóch króćców odchodzą takie same kanały do rozdzielaczy. Są to części instalacji, które jeśli przechodzą przez pomieszczenia użytkowe, należy zabudować.

 

Podstawowy systemem wentylacyjnym jest system rozdzielaczowy składa się z rozdzielczy, skrzynek rozprężnych i elastycznych kanałów plastikowych łączących powyższe elementy. Mają one małą wysokość więc można je ukryć w warstwie izolacji na stropie wyższej kondygnacji dla rekuperacji parteru oraz w podwieszanym suficie lub pod jętkami dla rekuperacji poddasza użytkowego. W większości przypadków cała instalacja systemu rozdzielaczowego jest ukryta we wcześniej planowanych elementach wykończeniowych.

 

Usługa montażu rekuperacji - Żyrardów i okolice

 

Ważnym elementem całej układanki jest wybranie dobrej firmy montującej rekuperację. W wielu projektach gotowych domów można dokupić projekt rekuperacji, a nawet otrzymać oferty na gotowe zestawy. Trzeba jednak pamiętać, że gotowy projekt to jedno, ale osoby mieszkające w nim to inna rzecz.

 

W Rekuperator w domu zawsze pierwszym etapem jest rozmowa z klientem. Do każdego domu jednorodzinnym podchodzimy indywidualnie. Nie prosimy, tylko, o przesłanie planów budynku, ale zawsze umawiamy się na rozmowę z inwestorem, żeby poznać dokładnie jego potrzeby i dopasować rodzaj usługi do wymagań. Wynikiem tego jest otrzymanie oferty wstępnej z kilkoma propozycjami. Najlepiej dla klienta, jeśli skontaktuje się z nami jeśli przed rozpoczęciem budowy. Wtedy możemy wprowadzić zmiany, które spowodują oszczędności na montażu rekuperacji. Staramy się, aby nasi klienci otrzymali oferty z najlepszym rozwiązaniem.

 

Kolejnym etapem jest wizyta na budowie przynajmniej w stanie surowym otwartym, aby jeszcze raz zrewidować plany i wprowadzić ewentualne poprawki do projektu. Działamy głównie na terenie Żyrardowa i w okolicznych miastach jak: Skierniewice, Łowicz, Grodzisk Mazowiecki dlatego jesteśmy dyspozycyjni dla naszych klientów.

Prace dotyczące montażu zajmują nam do 5 dni roboczych. Usługa obejmuje wykonanie systemu rekuperacji oraz montaż rekuperatora. Oczywiście jest najczęściej rozbity na dwa etapy: montaż systemów wentylacji oraz montaż rekuperatora wraz z uruchomieniem, kalibracją i szkoleniem dla klienta.

 

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

 

 

Niestety nie podamy tutaj dokładnych kosztów wykonania rekuperacji. Same rekuperatory w zależności od jakości urządzenia i systemów wspomagających pracę wahają się od 7 do 20 tysięcy złotych. Dochodzi koszt instalacji - im większy dom jednorodzinny tym większa, a zarazem droższa będzie instalacja.

 

Jeśli chcesz wiedzieć ile kosztuje montaż rekuperacji i szukasz dobrej firmy to skontaktuj się z nami poprzez formularz ZAMÓW WYCENĘ. Odezwiemy się, umówimy się na rozmowę i przedstawimy ofertę na rekuperację. Gwarantujemy dobrą pracę systemu rekuperacji, a także obsługę posprzedażową i serwis wentylacji.

NIP: 5361785580

kontakt@rekuperatorwdomu.pl

+48 505 96 85 23

Rekuperator w domu | rekuperacja Żyrardów